Kajakos horgászat balinra
Horgászkajakból balinra pergetni igazi kaland. Ez az izmos, nappali ragadozó gyakran horogra akad a Sajón.
Hol találkozhatsz balinnal?
A balin Európa és Ázsia nagyobb folyóiban, csatornákban és állóvizekben honos. Nyílt vizekben csapatosan él. A balin valamennyi nagyobb hazai folyó-, illetve állóvizünkben megtalálható. Nyílt vízi ragadozó hal, zsákmányát a felszín közelében ragadja meg. Folyókban kedveli az erősebb áramlású részeket, kőruganyok, kőgátak sodrását, illetve duzzasztóművek oxigénben dús alvizét. Sokszor csapatokban vadászik: egy nagyobb balincsapat bekerítve ront rá a kishalakra.
A balin tartózkodási helye megegyezik a kishalak tartózkodási helyével, mindig követi a kishal rajokat. Nagyobb példányai magányos farkasként, kisebb egyedei csapatban tizedelik az apróhalakat. Általában a felszín közelében portyázik, gyakran láthatjuk rablás közben. Az évszakok is befolyásolják mozgásterét: nyáron a felszín közelében tartózkodik, azonban ahogy hűvösödik az idő, és a kishalak egyre mélyebb részekre vonulnak, a balin is követi a halrajokat, ezért télen egészen a fenék közelében találhatjuk meg.
A balin bemutatása
A balin testhossza az 55-120 centimétert is elérheti. A legnagyobb kifogott példány testtömege eddig 11 kilogramm volt.
A balin teste torpedó alakú, áramvonalas. Színe a hátoldalon grafitszürke, oldalán ezüstösen csillogó, hasa fehér. Teste kissé síkos, bőrét apró pikkelyek fedik. Úszói erőteljesek, nagyok, főleg a farok úszó, amely a vízben a gyors haladást teszi lehetővé. A hátúszója nagy, első sugara kemény. Amikor a balin a felszín közelében úszik, gyakran kilátszik a hátúszó hegye a vízből, mintegy barázdát húzva. Innen lehet tudni, hogy a balin a felszín közelében vadászik. Feje nagy, szájnyílása csúcsba nyíló, mélyen bevágott, alsó ajka kampósan végződik. Mivel fogai nincsenek, áldozatát egyetlen szippantással nyeli el, sőt előfordul, hogy a balin az orrával kiüti a vízből a kishalat, s mikor az bódultan visszaesik, akkor kapja el. Érzékszervei rendkívül fejlettek, oldalvonala kitűnően érzékeli a vízben a rezgéseket. Szeme nagy, szemgyűrűje citromsárga.
Nagyon hasonlít a balinra a domolykó, azonban a domolykó pikkelyei nagyobbak, anális úszója rövidebb, és domború szegélyezettséggel rendelkezik. A balin ivadékok a küszhöz hasonlítanak, de a küszök szája jóval kisebb, nem ér a szem alá.
Hogyan szaporodik a balin?
A balin 3-4 éves korában válik ivaréretté. Márciusban, április első felében ívik, amikor a víz eléri a 10-14 C° hőmérsékletet. Ragadós ikráit az aljzaton lévő kavicsokra, növényekre rakja.
Mit eszik a balin?
Az ikrából kikelt balin ivadék az első napokban planktonikus szervezeteket fogyaszt, később áttér az alsórendű rákokra, vízirovarokra, és azok lárváira. Amint eléri a kb. 15 cm-es hosszt, áttér a ragadozó életmódra: kis halakra, elsősorban küszökre vadászik, de a kifejlett példányok ragadozó mivoltuk ellenére is szívesen fogyasztják a vízbe eső rovarokat és lepkéket is. Főleg tiszavirágzáskor figyelhetünk meg nagy balincsapatokat, amint a víz felett repülő kérészt kapkodják.
Hogyan érdemes horgászni a balinra?
A balin szeszélyes hal, gyakran akkor jelenik meg, amikor a horgász nem is számít rá. Nappali ragadozó, az éjszakát pihenéssel tölti. Horgászatára a legalkalmasabbak a hajnali és a késő esti időszakok. Frontbetörés előtt, amikor a fülledt meleget hidegebb léghullámok váltják fel, különösen aktív. Az erős szél sem veszi el kapókedvét. Főleg nyári délutánokon, heves zápor után eredményesen horgászhatunk rá. Gyakran a déli órák is eredményt hozhatnak. A balin kimondottan olyan hal, amelyik mutatja magát, hangos rablását szinte nem lehet nem észrevenni.
A balinra többféleképpen horgászhatunk, talán a legklasszikusabb a balinólmos műlegyes módszer. Pergetve is kitűnően horgászható a balin, főleg spinnerekkel, mindig hosszú levelű forgókanalas villantót válasszunk erre a célra. Támolygó villantók közül csak a kisméretű, hosszúkás kanalak jöhetnek szóba. A villantót mindig a rablás irányába hajítsuk, és ahogy vízre ért, azonnal kezdjük el vontatni.
Érdemes hazavinni a kifogott balint?
A balin kiváló sporthal, húsa fehér, jó ízű, de szálkás, így élvezeti értéke inkább a kajakos horgászat során történő kifogásban és szabadon engedésben rejlik.
Van korlátozás a balinra?
A balin méretkorlátozással és tilalmi idővel védett. Tilalmi ideje március 1-től április 30-ig tart. A kifogható legkisebb mérete: 30 cm.
Megnéznéd videón is, milyen szabadon engedni egy balint?
Kattints a lenti képre, és nézd meg videónkat!
Felhasznált irodalom:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Balin_(halfaj)
http://www.tavak.hu/halak-horgaszati-modszerei/balin-horgaszata.html/
Fotók:
Horváth Gábor