Miért fontos ismerned a Sajó vízállását?
Amikor vízitúrát vagy kajakos horgászatot tervezel, nagyon fontos, hogy ismerd az arra a napra vonatkozó vízállást, illetve előrejelzést. Ennek ismeretében képet kaphatsz arról, hogy a folyó éppen apad vagy árad. Az áradó folyó nagyon veszélyessé válhat, ilyenkor ne szállj kajakba!
(Ugorj az aktuális vízállási grafikonhoz: Sajópüspöki, Sajószentpéter, Felsőzsolca és Ónod)
Mi is az a vízállás, és hogyan mérik?
A vízállás a föld felszínén levő állóvizek és vízfolyások vízmagassága, amelynek mérésére a vízmérce szolgál. A vízmérce „0” pontját valamikor az 1800-as években, az addig mért legkisebb vízálláshoz határozták meg, és ehhez viszonyítva centiméterben adják meg az adott felszíni víz relatív magasságát, a vízállást. Tekintettel arra, hogy a folyómeder az évek múlásával jelentősen átalakulhat (például a meder kotrása miatti mélyülés következik be), bizony előfordulhat, hogy a korábban meghatározott „0” pont alatt is előfordulhatnak vízállások (ezeket negatív előjellel adják meg).
Az adott vízmérce „0" pontját a tengerszint feletti magasság értékével is rögzítik. Például a Tisza szolnoki vízmércéjének magasságértéke 78,750 mBf („méter Balti felett”), azaz a nullpontnak ennyi a Balti-tenger (kronstadti) közepes vízszintjéhez viszonyított tengerszint feletti magassága.
A vízállások elnevezése:
- 0 – 20%: igen alacsony
- 21 – 40%: alacsony
- 41 – 60%: közepes
- 61 – 80%: magas
- 81 – 100%: igen magas
Honnan ismerheted meg folyóink vízállását?
Az Országos Vízjelző Szolgálatnál az év minden napján reggel készül előrejelzés a Duna, a Tisza és a Dráva folyók, valamint azok mellékfolyói következő 6 napban várható vízjárására. A hazai és a külföldi vízügyi szervezetektől, szolgálatoktól és az Országos Meteorológiai Szolgálattól kapott hazai és külföldi észlelési, mérési adatok és előrejelzések beérkezési időpontjától függően az előrejelzés kiadására általában 9 és 11 óra között kerül sor.
Mind a Duna, a Tisza és a Dráva és azok mellékfolyóinak magyarországi szakaszán több állomásra készül előrejelzés. Az előrejelzés figyelembe veszi az elmúlt időszak meteorológiai és hidrológiai viszonyain túl - a meteorológiai előrejelzések alapján - a csapadék és a hőmérséklet várható értékeit is az előrejelzés időelőnyének tartamára.
Aktuális vízállás adatok a Sajó folyóra
A Sajó (szlovákul Slaná) Magyarországra történő belépése előtti utolsó szlovák vízmérce Lenartovce-nél található. A szlovák vízügyi szervezet által nyilvántartott információkat erre a vízmércére vonatkozóan itt nézheted meg: Lenartovce-i vízmérce
A magyar szakaszon 4 vízmérce található a Sajón: Sajópüspökinél, Sajószentpéternél, Felsőzsolcán és Ónodnál.
Oldalunkon megtekintheted az ezen vízmércékre vonatkozó aktuális adatokat az Országos Vízjelző Szolgálat Hydroinfo weboldala alapján.