A pergető kajakos horgászat sztárja: a fejes domolykó
Az idei pergetőszezon abszolút győztese a Sajón a fejes domolykó volt, ebből a halból akadt a legtöbb horogra. Ismerjük meg kicsit jobban ezt a halfajtát!
Hol találkozhatsz fejes domolykóval?
A fejes domolykó Európa és Ázsia északibb részein majdnem mindenütt előfordul; a francia atlanti partoktól egészen a Kaszpi-tengerig. A Brit-szigeteken és Franciaország Földközi-tengeri részén is megtalálható, azonban Olaszországból és az Adriai-térségből hiányzik. A legtöbb hazai folyóban, patakban találkozhatunk vele. Szereti a tiszta, oxigéndús vizet, de jól alkalmazkodik a mostohább körülményekhez is, így a vízszennyezéseket is jobban tűri.
A folyóvizekben legkedveltebb rejtekei a köves fenekű, tuskós, akadályos részek, az alámosott partok, ahol a kimosott gyökérzet között remek búvó- és leshelyet talál. Emiatt is találkozunk vele oly gyakran a Sajóban, ahol rengeteg bedölt fa és visszaforgó kedvez neki. Szívesen tartózkodik műtárgyak mögött, hidak lábainál, sőt a kisebb vizek utak alatti átvezetéseibe (átereszek) is behúzódik. Elkerüli a folyók iszapos medrű, lassan folyó részeit, és többnyire az erősen sodró víz és a visszafelé, vagy alig áramló, part menti víz határvonalán les prédára. Nem kedveli a kifejezetten mély vizeket, inkább a kisebb mélységek lakója. Két méternél mélyebbre ritkán merészkedik.
A domolykó bemutatása
Testhossza átlagosan 20-30 centiméter, de akár a 60 centiméteres hosszt is elérheti, testtömege 2-3 kilogramm közötti, de hosszú életű halfajként 12-14 éves korára elérheti a 6-8 kg-os testtömeget is. Magyarországon a 3 kg-os példányok már nagynak számítanak.
Teste vaskos, hengeres, oldalról csak enyhén lapított. Feje feltűnően nagy, amit néhány népies neve találóan fejez ki (fejes domolykó, fejes hal, nagyfejű hal, stb.). A homlok széles, a fej felülről lapított. A száj csúcsba nyíló, vagy kissé felső állású, szeglete túlér a szem elülső szélénél húzott merőleges vonalon. Az állkapcsok hossza egyenlő. A farokúszó kevésbé mélyen bemetszett, mint a nem többi tagjáé. Pikkelyei nagyok és vastagok, szélüket feketés-barnás pettyekből álló rajz díszíti. A hát- és a farokalatti úszó szegélye domború. Háta feketés, barnászöld vagy sötétzöld fémes csillogással, oldala vízterületenként változóan ezüstös, vagy aranyosan csillogó, hasa fehéres, de nincs fémes csillogása. Hát- és farokúszója sötétszürke, enyhe pirosas árnyalattal, a mell-, a has- és a farokalatti úszók vörösek, szélük felé fokozatosan halványulón sárgába átmenők. A fiatal példányoknál valamennyi úszó szürke. Az írisz sárga vagy ezüstös, fent egy barnás-zöldes, alul pedig egy fekete pont látható rajta.
Hogyan szaporodik a domolykó?
A fejes domolykó ivarérettségét 3-4 éves korára éri el, bár a tejesek gyakran már a 2. év után is képesek a nászra. Az ikrások a 4-5. életévükben válnak ivaréretté. A tejesek oldalvonala körül és feje alatt apró, fehér nászkiütések jelennek meg az ívási időszakot megelőzően. A víz optimális ívási hőmérsékletének elérésétől függően májusban-júniusban ívik, egyes megfigyelések szerint a hidegebb telet és tavaszt követően ez egészen eltolódhat augusztusig. Az ikrások egyedenként 25-100 ezer darab 1,3-1,5 mm átmérőjű ragadós ikrát raknak le a folyók sekélyebb mélységű kiöntéseinek növényeire, de előfordulhat az is, hogy köves aljzatot választanak.. Az embrionális fejlődés a 18-19 fokos vízben 4-6 napig tart. A kikelő lárvák 7-8 mm hosszúak. A domolykók fiatalabb korban csoportban járnak, az idősebbek inkább magányosak.
Mit eszik a domolykó?
A domolykó falánk, mindenevő faj, hiszen a folyóvízi életmód sok energiát emészt fel, amit pótolni kell. Kis mértékben télen is táplálkozik a ragadozóhalakhoz hasonlóan.
A kelést követően a lárvák még 3-4 napig a szikzacskóból táplálkoznak, annak teljes felszívódása után fitoplanktont, majd apró zooplankton szervezeteket fogyasztanak. November táján már elérik a 8-10 cm hosszúságot. A kifejlett példányok rovarlárvákkal, férgekkel, puhatestűekkel, rákokkal és a víz felszínére hulló gyümölcsökkel, rovarokkal élnek. Az idősebb példányok nem válnak kizárólagos halragadozókká, mindenevők maradnak az egyre növekvő halfogyasztás ellenére is.
Hogyan érdemes horgászni a domolykóra?
A domolykó egész évben eredményesen horgászható különféle horgászmódszerekkel. Horgászatánál praktikus a szezonalitás betartása: érési idejükben kiválóak a különböző gyümölcsfélék, például a cseresznye, egres, szeder. málna, meggy, ribizli, szilva, szőlő, valamint a vadon termő növények bogyói.
Tavaszi, nyári, kora őszi időszakban a szárazföldi és vízi rovarok ejtegetése hozhat eredményt (tücsök, szöcske, lótetű, sáska, cserebogár). Nyár végén a kisebb domolykók mélyebbre húzódnak és ilyenkor finom úszós vagy fenekező felszereléssel is foghatók. Télen a félig befagyott vízből a mélyebb vizeken csontival, állati belsőségekkel érhetünk el eredményt. Élő kishal is szép fogást hozhat. Egész évben jól fogható azonban a klasszikus csalikkal, csontival, gilisztával, pinkivel, piócával, nadállyal.
Hazánkban a domolykó az egyik legnépszerűbb legyes hal. Körömvillantóval pergetve is eredményesen horgászható, az őszi pergető szezonban így akadt horogra a legtöbb domolykó a horgászkajakos horgászatok során.
Érdemes hazavinni a kifogott domolykót?
Húsa erősen szálkás és csak megfelelően elkészítve fogyasztható, így élvezeti értéke inkább a kajakos horgászat során történő kifogásban és szabadon engedésben rejlik.
Van korlátozás a domolykóra?
A domolykókat tilalmi idővel és méretkorlátozással védik. Darabszám korlátozás nem védi, azonban a mértékletességet tartsuk szem előtt. Tilalmi ideje: április 15-től május 31-ig tart. A legkisebb megtartható mérete 25 cm.
Megnéznéd videón is, milyen kifogni egy fejes domolykót?
Kattints a lenti képre, és nézd meg videónkat!