Horgászkajak védelme folyékony gumival
VÉDELEM A FOLYÓPARTI KAVICSOK ÁLTAL OKOZOTT KARCOK ELLEN
A folyékony gumival akkor találkoztunk először, amikor megfelelő védelmet kerestünk bérelhető horgászkajakjainknak a Sajó medrében és partján lévő kavicsok, kisebb kövek által okozott karcok ellen. Több lehetséges megoldás közül a folyékony guminak szavaztunk bizalmat, mivel speciális felszerelés nélkül, gyors eredményt ígért.
A folyékony gumi valójában egy festékspray, amit több rétegben kell felhordani a felületre, megvárva az egyes rétegek között szükséges száradási időt. Több gyártónál is elérhető, és több színben kapható. Amennyiben cserélni szeretnénk, a folyékony gumi réteg egyszerűen, nyom nélkül lehúzható.
Felület előkészítése
A folyékony gumi felfújásához a kajakot hasával fölfelé fordítottuk, és alaposan megtisztítottuk a szennyeződésektől. Ezután alkohollal zsírtalanítottuk a horgászkajak érintett felüleltét. A kajakjaink alapanyaga polietilén, és nagyon kíváncsiak voltunk, hogyan tapad ehhez az anyaghoz a folyékony gumi.
Maszkolás
Mivel csak a kajak gerincét - a karcokkal leginkább érintett területet - akartuk folyékony gumi spray-vel lefújni, ezért a környező területeket, vízelvezető lyukakat kimaszkoltuk. Sajnos elkövettük azt a hibát, hogy csak egy kb. 15 cm széles sávot maszkoltunk ki, a folyékony gumi spray viszont szélesebb sávban szóródott, így a maszkoláson túli terület is kapott némi szórt festéket.
Festés folyékony gumival
A folyékony gumi festékspray felfújása nem igényel különösebb előképzettséget. A flakont érdemes jól felrázni, és egyenletesen haladva, nem túl vastagon ráfújni a felületre. Ha valahová több anyag kerül, sajnos könnyen megfolyik a festék.
Gyártótól függően 5-6 rétegben, az egyes rétegek felfújása előtt 5-10 perces várakozási időket betartva kell lefesteni a felületet, ezáltal kialakítva a szükséges rétegvastagságot. Tapasztalatunk szerint a folyékony gumi festék gyorsan eléri a porszáraz állapotot.
Szárítás
Az előírt festékrétegek felhordása után kb. 2 órára van szükség a teljes száradáshoz. A folyékony gumi ezután már nem folyékony, hanem bőrszerű bevonatot képezve védi horgászkajakjainkat.
Mivel minket szorított az idő, ezért hőlégfúvóval rásegítettünk kicsit a száradásra, de a 2 óra igazán nem sok, érdemes úgy tervezni, hogy a használatbavétel előtt kivárod ezt az időtartamot.
A száradási idő letelte után a maszkolás gond nélkül eltávolítható volt.
A folyékony gumi bevonat tesztelése
A folyékony gumival kezelt horgászkajakot a száradás után azonnal "bedobtuk a mélyvízbe", és kipróbáltuk a Sajón evezve, hogyan viselkedik a parti kavicsok által okozott sérülésekkel szemben. Az eredmény meglepően pozitív volt, az apró kavicsos parti részre való kisiklás, a kajak betolása a vízbe nem hagyott maradó nyomot a bevonaton. Persze nem követtünk el direkt rongálási kísérleteket a kajakkal történő nagysebességű partra-érkezéssel, vagy a kavicsokon történő brutális vízbe tolással, hanem normál, megfontolt kajakhasználattal teszteltünk.
Hosszú távú tapasztalatok
Tesztünk 2021. szeptember elején készült. Nézz vissza cikkünkhöz pár hónap múlva, amit kiegészítünk majd hosszú távú tapasztalatainkkal, fotókkal illusztrálva.