A kajakos horgászat veszélyei
EZEKRE FIGYELJ, HA HORGÁSZKAJAKBÓL HORGÁSZOL!
Horgászkajakból horgászni a Sajón egy igazi kaland. Vadregényes tájakon evezhetsz hangtalanul, együtt élve, lélegezve a természettel. Azonban mint minden sporttevékenységnek, a kajakos horgászatnak is megvannak a maga veszélyei. A kajakos horgászat veszélyeit könnyen elkerülheted, ha megfelelően felkészülsz, és ha figyelsz a folyóra.
A kajakos horgászat veszélyei: rosszul választod meg a beszállás és/vagy kiszállás helyét
A kajakos horgászat megkezdésének egyik veszélye ha túl meredek partról szeretnél vízre szállni, mivel ilyen esetben az egyensúlyvesztés esélye igen magas, és könnyen a vízben találhatod magad.
Hasonlóképpen potenciális veszélyforrás a kajakos horgászat megkezdésekor vagy befejezésekor a sólya használata. A betonból készült sólyákon - még ha gumilappal borítják is - megtelepszik az alga, vagy vastagon beboríthatja a folyó hordaléka. A sólya fokozott figyelmet igényel, mert ha nincs rendszeresen tisztítva, iszonyatosan csúszik a felülete.
Fentiek miatt mielőtt nekivágsz a kajakos horgászatnak, nem árt előre szemrevételezni az indulási és érkezési pontot. Érdemes autóval megközelíthető kavics- vagy homokpadnál vízre tenni a kajakot, ahol a vízbe gázolva könnyűszerrel be tudsz szállni a horgászkajakba. Rossz módszer a félig még a kavicspadon lévő kajakba beszállni, majd belökdösni magunkat kajakostól a vízbe, mivel az éles kavicsok megsértik a kajak alsó részét, ami a kajak idő előtti elhasználódásához vezet. A helyes módszer az, ha annyira beviszed a vízbe a kajakot, hogy az akkor is lebeg a vízen, ha beszálltál.
A kajakos horgászat veszélyei: nem használod a mentőmellényt
Tudjuk, hogy tudsz úszni, de az ördög nem alszik! Az úszómellény a Te biztonságodat szolgálja, használata kötelező, ezért nyomatékosan kérjük, hogy még akkor is viseld, ha kánikula van, vagy ha úgy gondolod, hogy Veled nem történhet semmi baj. Egy hirtelen vízbe borulás esetén az életedet mentheti meg!
A kajakos horgászat veszélyei: nem figyeled az akadályokat
A folyóvíz nem egy steril környezet. Számtalan természetes vagy mesterséges akadály veszélyzteti a kajakos horgászatot. Mindig figyeld az előtted lévő víztömeget, és a sodrást is figyelembe véve, időben hozd meg a szükséges döntéseket!
A nagyobb bedőlt fákat, faágakat, vízből kiálló, vagy éppen vízen úszó akadályokat könnyű észrevenni. Amennyire csak lehet, mindig kerüld ki kellő távolságban ezeket a veszélyes akadályokat, amikor kajakból horgászol! Ha a sodrás az ágak közé visz, nagyon nehéz kiszabadulni, ne kockáztass!
Sokkal nehezebb dolgod van a víz alatti akadályok észrevételénél. Mivel a Sajó rengeteg hordalékot, és sajnos szemetet is hoz magával, simán belefuthatsz olyan akadályba, ami pár centivel a víz alatt van. Mindig figyeld a vízfelszínt, mert ilyen helyeken megváltozik a víz áramlása, és ez intő jel lehet arra, hogy valami rejtőzik a vízfelszín alatt
A Sajón több helyen közlekedik köteles komp. Jussanak eszedbe a hajózási szabályok, hogy elkerüld a veszélyes szituációkat a kajakos horgászat során! Figyeld meg a komp haladási irányát, valamint, hogy a drótkötél mennyire vág ki a vízből. Áthaladni mindig az elhaladó komp mögött tudsz, de sosem árt, ha felhívod előtte magadra a kompos figyelmét. Kiabálj nyugodtan, a veszély elkerülése neki is fontos.
A kajakos horgászat veszélyei: megfeledkezel a meder mélységéről
A folyók - főleg a Sajó - folyamatosan változtatják a medrüket: ahol tavaly még mélyebb víz volt, ott idén kialakulhat homokpad. A kajakos horgászat során ez azt a veszélyt hordozza magában, hogy a kajak megfeneklik. Amikor a folyó vize kellően tiszta, észreveheted, hogy ahol már látod a meder alját, ott a vízmélység nem lehet több fél méternél, tehát fokozottabban kell figyelned, hogy elkerüld a zátonyra futást. Ha nem látsz le a meder aljára, akkor az evezőt merőlegesen a vízbe állítva "megmérheted" a vízmélységet.
Olyan szakaszokon, ahol a vízmélység túl alacsony ahhoz, hogy átevezz rajta, száll ki a kajakból, és ha lehetséges, a kötélnél megtartva úsztasd át a kajakot a sekély szakasz fölött. Ha ez sem lehetséges, akkor marad a cipelős módszer: kézben kell átemelni a kajakot.
A kajakos horgászat veszélyei: nem törődsz a sodrással
A Sajó egy kanyargós folyó, medre hol szélesebb, hol beszűkül. A kajakos horgászat veszélye, ha nem figyeled a vízáramlás gyorsaságát. Általánosságban elmondható, hogy a kanyarok külső oldalán a sodrás nagyobb, mint a kanyar belső részén. Beszűkülő szakaszoknál szintén felgyorsul a folyó. Rossz hír, hogy a bedőlt fákkal rendszeresen a felgyorsult áramlásban találkozhatunk, ami azért jelent potenciális veszélyt a kajakos horgászat során, mert a sodrás a fához, sőt akár a fa alá viszi be a hajót. Ilyen helyzetből nagyon nehéz kikecmeregni!
A kajakos horgászat veszélyei: vízbe borulsz
A horgászkajak nagyon stabil, normál kajakos horgászat esetén nem valószínű, hogy fenyegetne a beborulás veszélye. Ha mégis vízbe borultál, kapaszkodj meg a horgászkajak oldalában (a kajakon a hordozófülben), és használd ki, hogy képes a vízen fenntartani. Az evezőt a csónak tetejére teheted, vagy valamelyik gumipók alá fogathatod, hogy ne zavarjon az úszásban. Kezdj el úszni a part felé, és bár folyó esetében eközben a folyásirányba is haladni fogsz, képes leszel kiúszni kajakostól a partra. Tapasztaltabb kajakosok természetesen visszamászhatnak a horgászkajakba, ahogyan ez a bemutató videó is szemlélteti.